bajki 2909 Bajek w serwisie     
Mamo, a co by było, gdybyśmy mieli cztery ręce? - Mamo, a co by było, gdybyśmy mieli cztery ręce?
- Oj, to bardzo dużo. Wyglądalibyśmy trochę śmiesznie, przypominalibyśmy pajączki.
- Ale za to żyłoby się nam bardzo wygodnie.
- Wygodnie? A dlaczego tak twierdzisz?
- Moglibyśmy wiele rzeczy robić jednocześnie. Na przykład, od razu wiązać but lewy i but prawy, albo zapinać guziki i zakładać czapkę.
- Rzeczywiście, też mam parę takich przykładów. Jedna para rąk mogłyby prasować koszule, a druga para w tym czasie ładnie by je składała. Albo jedna para rąk zmywałaby naczynia, a druga para rąk od razu by je wycierała.
- Właśnie, byłoby wygodnie, a dodatkowo byłoby też bardziej bezpiecznie.
- Bezpiecznie? A to dlaczego?
- Na przykład na rowerze. Mógłbym cały czas trzymać mocno kierownicę, a dodatkowe dwie ręce służyłyby mi do innych rzeczy, do zmiany przerzutek, hamowania, gdy trzeba na kogoś zatrąbić albo, gdy trzeba kask poprawić.
- Mnie w samochodzie dwie dodatkowe ręce też by się przydały. Nie zdejmując dwóch rąk z kierownicy dodatkową prawą ręką mogłabym zmieniać biegi, a dodatkową lewą ręką przyciskać różne przyciski.
- Właśnie, życie z czterema rękoma byłoby bardzo fajne. Mielibyśmy też dużo więcej wolnego czasu.
- Więcej wolnego czasu? A dlaczego tak myślisz?
- Bo mając dwie dodatkowe ręce mogłabyś w pracy zrobić wszystko dwa razy szybciej. Zamiast cały dzień spędzać w pracy, mogłabyś w południe wrócić już do domu.
- Oj, wydaje mi się, że tak wspaniale by nie było. Gdybyśmy mieli dodatkową parę rąk, pewnie mielibyśmy dwa razy tyle pracy.
- Ale ja bym miał więcej wolnego czasu. Szybciej bym się bawił. Dwa razy szybciej wieżę z klocków bym zbudował. A na przykład rysunek, to aż cztery razy szybciej bym narysował.
- Cztery razy szybciej rysunek byś narysował?
- No tak, od razu czterema kredkami, jednocześnie. Jedną ręką malowałbym domek, drugą drzewo, trzecią słoneczko, a czwartą niebo.
- Aby tak się stało, musiałbyś też mieć cztery głowy. Wyglądałbyś wtedy jak smok.
- Jak to cztery głowy?
- Przecież teraz masz dwie ręce, a rysujesz tylko jedną ręką. Dwoma rękoma jednocześnie nie da się rysować. Sam możesz o tym się przekonać. Spróbuj jedną ręką narysować koło, a drugą w tym samym czasie kwadrat.
- … Rzeczywiście, nie wychodzi.
- Wszystko to, co robimy wymaga naszej uwagi. A że tylko jedną głowę mamy, kilku rzeczy jednocześnie zrobić i tak nie damy rady.
- Czy to oznacza, że pomysł z dodatkowymi rękoma nie jest najlepszy.
- Bywają w życiu chwile, gdy dodatkowe ręce by się nam przydały. Na przykład, gdy chcę ciebie mocno uściskać za to, że wymyślasz takie fajne rzeczy. Ale jak na ciebie patrzę, to wolę, gdy masz tylko dwie ręce i tylko jedną głowę. Powiem ci w sekrecie, że ja nie przepadam ani za pajączkami, ani za smokami.
Profil autora: Maczek  ilość bajek publicznych(39) ilość bajek dnia(46)

 ocena czytelników: 7,50 (2 głosów)

oceń tę bajkę:

     Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. „Fundusze Europejskie dla rozwoju innowacyjnej gospodarki”