bajki 6201 Bajek w serwisie     
SYMBOLE MIAST Tola i Ola po mile spędzonych wakacjach rozpoczęły nowy rok szkolny. Wypoczęte i zadowolone zajęte nauką, ale już myślami są i planują przyszłoroczne wakacje. Myślą gdzie chciałyby pojechać i jakie miasta Polski odwiedzić, które z nich chciałyby podziwiać. Zaraz też o tym zaczęły opowiadać swoim rodzicom.
Tola oznajmiła że chciałaby odwiedzić Poznań.
Poznań tato zapytał? A dlaczego właśnie Poznań? Dlatego bo bardzo dużo słyszałam o tym mieście no i to że tam koziołki na Wieży Ratuszowej się trykają. A więc chciałabym tam pojechać i je zobaczyć. Pojechalibyśmy na Stary Rynek w Poznaniu by zobaczyć ten piękny pokaz koziołków, patrząc w górę na Wieżę Ratuszową. Gdy godzina dwunasta wybija kuranty się odzywają południe miastu oznajmiają, a koziołki wtedy wychodzą i się trykają. Dwanaście razy tak się trykają, patrzą w górę wtedy całe rodziny. Patrzy dziadek, patrzy babcia. Patrzy mama patrzy tata. Tato, tato, to i my popatrzymy! Pojedziemy? Zobaczymy?
A ja krzyczy Ola chciałabym pojechać do Warszawy? Olu Ty znowu do Warszawy. Cóż za pomysł znowu masz? Ja chciałbym zobaczyć tam syrenkę tą z rybim ogonem co mieszkała w głębi morza. Broni teraz miasta Warszawy uzbrojona w miecz i tarczę. Pojedziemy tam tato? Pojedziemy i wszystko zobaczymy.
Jeszcze chciałybyśmy pojechać do Krakowa a tam lajkonik na pewno nas gorąco powita.
Tak myślały, tak myślały i zawsze jakiś inny pomysł w głowie miały.
Do Gdańska pojechać też by chciały Neptuna by tam poznały. A czy wiecie kto to ten Neptun? Ja wiem, ja wiem woła Tola. Słyszałam o nim jak chodziłam do przedszkola. Zaraz też popisać się chciała i odpowiedziała Neptun to król, on jest władcą mórz. On w Gdańsku nas powita tak jak wszystkich co go tam odwiedzają a każdy za przyjaciela chce go mieć. I my też tato, my też.
Jelenia Góra ma jelonka i co i co, no tam też pojechać by wypadało. Wiem kochane córeczki warto wszystko zwiedzić, wszystkie miasta Polski po kolei . Bo są piękne  a każde z nich jakiś symbol i legendę o sobie ma. By to wszystko poznać należy tam pojechać. Cóż kochane córeczki po kolei wszystko zwiedzać będziemy. To Wam obiecujemy - tylko po kolei, po kolei...

Taki sobie wierszyk:

Gdzie koziołki się trykają?
Gdzie lajkonik wita nas?
Gdzie Neptuna spotkać można?
Wszystko to zastanawia nas!  
Jedno wiemy że to wszystko poznać chcemy.
Profil autora: Grażyna Schneider  ilość bajek publicznych(121) ilość bajek dnia(70)

 ocena czytelników: 7,00 (2 głosów)

oceń tę bajkę:

     Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. „Fundusze Europejskie dla rozwoju innowacyjnej gospodarki”