bajki 6201 Bajek w serwisie     
CUKIERECZKI - IRYSY? W ubiegłym roku jesienią w swoim przydomowym ogródeczku Tola i Ola wraz z mamą cebulki irysów zasadziły. Kupiła ich mama w sklepie nasiennym sporą ilość. Dziewczynki bardzo się cieszyły bo irysy te sobie kojarzyły z cukierkami o tej samej nazwie. Tak mówiły do siebie ale będziemy cukierków miały! My będziemy je ze smakiem zajadały i innych do nas zaglądających częstowały. Nawet już swoje koleżanki szkolne zapraszały. Zapytały tylko mamę jaki kolor te irysy będą miały. Mama oczywiście myśląc o kwiatach irysach odpowiedziała. Będą one kochane córeczki żółte, niebieskie i białe. Oj jak fajnie! Jak fajnie! Krzyczały i bardzo się cieszyły że w ich ogródeczku będą cukiereczki rosły i kiedy będą miały na nie ochotę, będą się nimi częstowały.
Wiosna nadeszła, lody puściły i cebulki irysów drobe listeczki wypuszczać zaczęły. Małe listki z dnia na dzień większe były a Tola i Ola do nich zaglądały i czekały kiedy to cukiereczki będą miały. Mijały dnie i nagle zaczęły pokazywać się piękne kwiatki kolorowe. Jedne białe, niebieskie i żółte. Tych niebieskich było najwięcej lecz Tola i Ola dalej czekała na cukierki irysy, i mamę pytały kiedy kwiaty te cukierki będą miały i kiedy one będą je smacznie zajadały. Mama bardzo się z tego śmiała i zaraz też postanowiła dziewczynkom wytłumaczyć odbierając im w tym momencie nadzieję na konsumowanie pysznych cukiereczków. Tolu i Olu te kwitnące pięknymi kolorami kwiaty - to właśnie irysy. Irysy? Zdumione zapytały. Tak to one tak wyglądają? Tak, tak one właśnie tak wyglądają odpowiedziała mama i taką samą nazwę jak cukierki mają. Te które tak lubicie, w ogródkach jednak nie rosną. Wyrabia się je tak jak inne cukierki w fabryce cukierniczej. Mamo to naprawdę szkoda że w ogródeczku naszym nie można ich produkować.
Kupię Wam iryski moje drogie by Wam apetyt zaspokoić i by Wam różnicę w wyglądzie pokazać. Byłyście długo cierpliwe, czekałyście całą zimę aż do wiosny a przy Waszej opiece jakie dorodne kwiaty porosły.

Tolu i Olu to jeszcze jeden przykład na to że niektóre nazwy mają różne znaczenie.
W tym przypadku o takiej samej nazwie są kwiaty i cukierki IRYSY.
Profil autora: Grażyna Schneider  ilość bajek publicznych(121) ilość bajek dnia(70)

 ocena czytelników: 7,75 (4 głosów)

oceń tę bajkę:

     Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. „Fundusze Europejskie dla rozwoju innowacyjnej gospodarki”