bajki 6289 Bajek w serwisieBajka Dnia z 17.12.2011      
ŚWIĘTA, ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ.............. Choineczka już ubrana, gdy na niebie pierwsza gwiazdka się ukazuje i już zmrok zapada,
cała rodzinka wtedy do Kolacji Wigilijnej siada. Stół suto zastawiony, biały obrus pięknie haftowany na ten uroczysty wieczór przygotowany, zaraz będzie położony.
Tradycyjnie dwanaście potraw na stół będzie wniesione, a i miejsce dla nieznajomego przybysza ustawione. Sianko pod obrus wsadzone, a na obrusie opłatek wyłóżony który z serdecznymi życzeniami będzie przez domowników obdzielony.
Najlepsza zastawa już wystawiona. Ten stary serwis po babci porcelanowy i te sztućce srebrne a może złocone. Świece będą też zaraz zapalone no i są te piękne świąteczne dekoracje już postawione.
Na talerzach i półmiskach potrawy świąteczne pięknie ozdobione. O! już na stół są wnoszone.
Karp smażony
Karp gotowany
Karp w galarecie
Ryba po grecku
Zupa rybna
Barszcz czerwony
Kluski z makiem 
O! i jeszcze zupa grzybowa
Śledzie w śmietanie
Śledzie w oleju
Kapusta z grzybami
Barszcz czerwony z uszkami
No i koniecznie kompot z suszonymi owocami
Każdy wszystko smacznie konsumuje, herbatką lub kompotem popija. Śpiew kolęd przy świecach coraz bardziej się rozwija.
Kolędy, pastorałki śpiewa i gra cała rodzina, jaka to miła i ciepła chwila.
Wtem ktoś głośno dzwoni, ktoś cichuteńko nadchodzi. W okno puka i do domu wchodzi.
Czerwone ubranie ma na sobie. Długi czerwony płaszcz go zdobi. Czerwona czapka z pomponem jakby ze śniegu usypanym. W ręce dzwonek trzyma którym to od czasu do czasu dzwoni.
Dzyń, dzyń, dzyń po całym domku się rozchodzi. Jaki duży worek ma! Zapewne prezentami wypełniony, ale i porządna rózga z niego wychodzi. Dzieci płaczą bo wiedzą że w ciągu roku nabroiły. Krzyczą, krzyczą z dala, my żeśmy grzeczne były! Wierszyki, pacierze zaraz też mówić zaczęły, gwiazdorkowi się przymilić chciały. Lecz gwiazdor pokazał że jest sprawiedliwy, rózga zaraz poszła w ruch! buch, buch. Potem prezenty się ukazały, jakie piękne misie, koń na biegunach, klocki, puzle, książeczki były. I to one strach i złość dzieci załagodziły. Dzieci wesołe, roześmiane strach pokonały i do pięknej zabawy się zabrały. Dorośli dalej wspólnie się radowali, a potem wspólnie na Pasterkę po bielutkim śniegu pomaszerowali.

Przy tej okazji oczekując na piękne, radosne Święta Bożego Narodzenia, całemu Serwisowi Naszych Bajek, recenzentom i wszystkim czytającym bajki życzę Zdrowych, Radosnych, Pogodnych Świąt. Wszystkiego Najlepszego.
Profil autora: Grażyna Schneider  ilość bajek publicznych(121) ilość bajek dnia(70)

 ocena czytelników: 8,13 (8 głosów)

oceń tę bajkę:

     Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. „Fundusze Europejskie dla rozwoju innowacyjnej gospodarki”