bajki 5988 Bajek w serwisie     
EKO BAJKA Codziennie rano mój tatuś wyrzuca śmieci, które są przez moją rodzinę posegregowane. Osobno wkładamy wszystko co plastikowe, osobno resztki jedzenia i osobno makulaturę. Wszyscy dobrze wiemy, że do plastików wrzucamy butelki po napojach, opakowania od jogurtów i folie. Do pojemnika z napisem szkło wrzucamy butelki szklane i słoiki. Do pojemnika z makulaturą wrzucamy : kartony, papier, gazety, nasze stare rysunki, rolki od papieru. Segregujemy taż baterie, które wrzucamy do specjalnego pojemnika.
   Później po tak posegregowane odpady przyjeżdża śmieciarka. Po ulicach jeżdżą różne śmieciarki, które dobrze wiedzą jakie śmieci mogą zabrać, a następnie zawożą je na wysypisko, gdzie są przetwarzane.
    Tzw. śmieci wielkogabarytowe czyli np. : pralki, lodówki, telewizory są składowane osobno i nie można ich wrzucać do zwykłego śmietnika.
   Na wysypisku pracują ludzie, którzy dobrze wiedzą jak wykorzystać śmieci, aby coś z nich odzyskać a tym samym chronić przyrodę. I tak np. na śmieci pada deszcz i śmieci zaczynają się rozkładać i puszczają gazy - to takie śmieciowe bączki - które są gromadzone i przetwarzane w energię. Energia to inaczej prąd, który następnie płynie do naszych domów. Dzięki temu mogą się świecić lampki na biurku, może działać lodówka, odkurzacz i wszystko co jest na prąd.
   Dzięki temu, że umiemy segregować śmieci, to powstają różne nowe rzeczy, a nasza przyroda, środowisko jest o wiele ładniejsze, lepsze i zdrowsze. Ludzie są szczęśliwsi i zwierzątka też.
Oliwia l. 6
Profil autora: Przedszkole nr 22 w Poznaniu  ilość bajek publicznych(5) ilość bajek dnia(1)

 ocena czytelników: 5,50 (2 głosów)

oceń tę bajkę:

     Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. „Fundusze Europejskie dla rozwoju innowacyjnej gospodarki”