bajki 5119 Bajek w serwisieBajka Dnia z 14.01.2021      
CO DZIECI ROBIĄ W SYLWESTRA? Marta i Marek byli rodzeństwem. Marta miała sześć lat, a Marek cztery. Lata mijały, dzieci szybko rosły. Właśnie zbliżał się sylwester, magiczny dzień, w którym, jak wyjaśniła dzieciom ich mama, kończy się jeden rok a zaczyna drugi. Następnego dnia wszyscy stają się o jeden rok starsi. Właśnie to zainteresowało dzieci najbardziej. Bardzo chciały mieć więcej lat. Widziały, że starsi mają lepiej, więcej im wolno i mogą później kłaść się do łóżka.
- Dzisiaj jest sylwester, jutro będę starsza, będę miał aż siedem lat. Będę mogła dłużej oglądać telewizję – cieszyła się Marta.
- A ja, ja też chcę dłużej siedzieć przed telewizorem. Czy ja też będę mógł? Ja też będę starszy – dopytywał się Marek.
- Ty nie, przecież masz dopiero cztery lata – zaprzeczyła siostra.
- Ale jutro będę miał pięć lat – dumnie zauważył Marek.
- I co z tego. Dalej będziesz mały, masz przecież dwa lata mniej niż ja i nigdy nie będzie ci wolno tak długo oglądać telewizji jak mi – stanowczym głosem odpowiedziała Marta.
Rozmowa dzieci szybko przerodziła się w kłótnię. Nie wiadomo jak by się ona zakończyła, gdyby nie interwencja mamy.
- Dzieci, dlaczego się kłócicie? Dzisiaj jest sylwester, trzeba się cieszyć a nie kłócić. Wszyscy z nadejściem Nowego Roku stajemy się starsi. Rozumiem, że chcecie mieć więcej lat i ciszycie się z tego powodu. Jednak ciągle jeszcze jesteście dziećmi, które muszą słuchać się rodziców i jeszcze długo to się nie zmieni.
- Jak długo? – dopytywał się Marek.
- Kiedy będę dorosła? – dopytywała się Marta.
- Dzieci, dzieci, dzieci ..., powinniście się cieszyć, że macie tak mało lat. Wszyscy dorośli wam zazdroszczą, chcą mieć mniej lat, każdy kolejny rok jest powodem ich zmartwienia - odpowiedziała mama.
- Czy to oznacza, że w sylwestra dorośli się smucą? – zapytała Marta.
- Ależ skąd, dorośli w sylwestra bawią się na balach – szybko odpowiedziała mama.
- A co dzieci robią w sylwestra? – zapytał Marek.
- Dzieci, podobnie jak dorośli, również mogą bawić się na balu – odpowiedziała mama.
- My też chcemy bawić się na balu, my też! – skandowały dzieci.
- Dobrze - zgodziła się mama - w ten wyjątkowy wieczór możecie iść później spać, możecie bawić się na balu razem z nami.
Wszyscy bardzo się z tego ucieszyli. Od razu zaczęli stroić się w piękne stroje. Do nadejścia Nowego Roku pozostało już niewiele czasu.
Profil autora: Karla  ilość bajek publicznych(57) ilość bajek dnia(60)

 ocena czytelników: 5,80 (5 głosów)

oceń tę bajkę:

     Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. „Fundusze Europejskie dla rozwoju innowacyjnej gospodarki”