bajki 5988 Bajek w serwisieBajka Dnia z 04.03.2022      
Dobro i zło W odległej krainie, za wieloma górami, wieloma lasami i za wieloma morzami mieszkało dobro i zło. Była to kraina, gdzie wiecznie trwała wojna. Zło ciągle walczyło z dobrem. Wojna trwała od niepamiętnych czasów. Mimo to szala zwycięstwa nie przechylała się ani w kierunku dobra, ani w kierunku zła. Wszyscy mieszkańcy krainy stracili już nadzieję na koniec wojny.
Pewnego razu, ku zdziwieniu wszystkich, zło wywiesiło białą flagę. Myli się jednak ten kto sądzi, że był to znak do poddania się. Biała flaga oznaczała jedynie, że zło chce rozmawiać z dobrem. Tak też i się stało. Doszło do spotkania. Po spotkaniu ogłoszono rozejm. Mieszkańcy krainy ucieszyli się, chociaż nie wiedzieli, jak to jest, gdy w kraju panuje rozejm. Wkrótce się jednak przekonali. Gdy nastał rozejm, życie stało się inne. Nikt nikomu nie wyrządzał żadnej krzywdy, ale też nikt nikomu nie służył pomocą. Mieszkańcy byli ani smutni ani szczęśliwi. Zapanował dziwny nastrój. Po pewnym czasie wszyscy zatęsknili za dobrem. Udali się więc do niego z prośbą, by wróciło. Dobro jednak odmówiło, ponieważ umówiło się ze złem, że jeśli pierwsze uczyni dobro, to przegra wojnę i będzie musiało opuścić krainę. Mieszkańcy poszli zatem do zła z prośbą, by wróciło. Zło również odmówiło, ponieważ umówiło się z dobrem, że jeśli pierwsze uczyni zło, to przegra wojnę i będzie musiało opuścić krainę.
Mieszkańcy powrócili do swoich domów i do swoich zajęć. Wiedli życie, które było, ani dobre, ani złe. Nie byli z tego zadowoleni. Udali się po poradę do najstarszego mieszkańca krainy. Ten zadumał się, a następnie kazał obwieścić w całej okolicy, że rozejm zakończono, a dobro i zło ponownie wróciły do ich krainy. Mieszkańcy zdziwili się obwieszczeniem mędrca. Starzec wyjaśnił im jednak, że do rozejmu nigdy nie doszło. Życie bez czynienia dobra jest złe, co oznaczało, że zło wróciło. Życie nie czyniąc zła innym jest dobre, co oznacza, że dobro wróciło.
Od tej pory w krainie ponownie trwała walka dobra ze złem. Tym razem jednak zdarzało się, że szala zwycięstwa przechylała się w jedną lub drugą stronę. Mieszkańcy wiedzieli dużo więcej o tym, skąd się bierze dobro i skąd się bierze zło. Mimo licznych prób w dalszym ciągu nie udawało się im doprowadzić do zakończenia wojny między dobrem a złem. I tak oto walka dobra ze złem trwa do dnia dzisiejszego. Czy ktoś ją wygra? Tego nie wiemy, możemy jednak pomóc dobru, by szala zwycięstwa przechyliła się w jego stronę. Czy wiesz jak to można zrobić?
Profil autora: mały rycerz  ilość bajek publicznych(208) ilość bajek dnia(214)

 ocena czytelników: 6,70 (5 głosów)

oceń tę bajkę:

     Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. „Fundusze Europejskie dla rozwoju innowacyjnej gospodarki”