bajki 5642 Bajek w serwisieBajka Dnia z 05.07.2022      
Ambitna żabka Po łące mała żabka skacze. Cała zielona.Na tle trawy mogłaby zostać niezauważona. Jednak inne plany względem siebie miała. Bardzo ambitne. Zresztą pewnie sami to przyznacie, jak je poznacie.
Otóż usłyszała razu pewnego, że jak żabkę pocałuje dziewczę młode, to z żaby zrobi się książę. Skacze więc żabka przez łąki i szuka dziewczęcia, co ją pocałować zechce. Zeszło już czasu całkiem sporo. Jednak żabka nie znalazła żadnej panny, która chciałaby całusem ją obdarzyć. Zamek i królewskie szaty nie będą jej atrybutem. Trzeba zatem ambitne plany zmienić nieco.
Żabka pomysł na życie już całkiem nowy ma. Myśli sobie - skoro nie księciem, to może zostanę małym cielęciem. Usłyszała razu pewnego, że cielę mleko krowie pije. Rozważa zatem – jak i ja się mleka napiję, to też cielaczkiem zostanę. Skacze więc żabka przez łąki i szuka krowy, by się napić mleka. Zeszło już czasu całkiem sporo. Jednak żabka, mimo że skakała po łące nie znalazła żadnej krowy. Nie napiła się mleka. Kariera cielaka więc ją nie czeka. Trzeba zatem ambitne plany zmienić nieco.
Żabka pomysł na życie już całkiem nowy ma. Myśli sobie – skoro nie księciem, i nie cielęciem, to może zostanę małym kurczęciem. Usłyszała razu pewnego, że kurczę robaczki zajada, co mu je kwoka łapą z ziemi wygrzebie. Rozważa zatem – jeśli się poświęcę i zjem ze trzy robaki, to zapewne zostanę pisklakiem. Skacze więc żabka po łące i szuka kwoki, aby ją prosić o trzy krótkie robaki. Czasu minęło już całkiem sporo. Jednak żabka nie znalazła żadnej kury. Nie zjadła żadnego robaka. Nie dane jej będzie wieźć losu kurczaka. Trzeba zatem ambitne plany zmienić nieco.
Żabka nowego pomysł na życie już jednak nie miała. Czas przyszedł dla żabki ponury. Jej kariera w gruzach legła. Wówczas żabka przypomniała, jak jej babcia powiadała - kto nie odgrywa nikogo innego, a żyje dla siebie samego, ten zasługuje na miano mądrego. Myśli żabka - skoro nie księciem, i nie cielęciem, i nie kurczęciem, to może zieloną żabką zostanę. Nie skacze już po łąkach tak często. Teraz uczy się pilnie, by móc mądrą żabką zostać. Takie ma żabka ambitne plany.
Profil autora: Mama Madzi  ilość bajek publicznych(114) ilość bajek dnia(118)

 ocena czytelników: 7,00 (3 głosów)

oceń tę bajkę:

     Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. „Fundusze Europejskie dla rozwoju innowacyjnej gospodarki”